Doğum Ameliyatı

İzmirde doğum, izmirde doğum ameliyatı, izmirde sezeryan doğum, izmirde normal doğum kelimelerini aratarak bu sayfaya ulaşmış olabilirsiniz. Aşağıda doğumlar hakkında bilgi verilmektedir.

SEZARYEN İLE DOĞUM

 
Sezaryen vaginal yoldan doğması mümkün olmayan bebeklerin, karın duvarı ve uterus açılarak doğurtulmasını sağlayan bir ameliyattır.
 
Abdominal doğum, Cesarean section gibi isimler de verilir. Doğru yazılışı sezaryen şeklindedir.
 
Kesi kasığın hemen üzerindeki karın bölgesinden yapılır. Uterus açılır ve amniotik sıvı boşaltılarak çocuk doğurtulur.Bebeğin ağzı ve burnu sıvılardan temizlenir ve umblikal kord klempe edilerek kesilir. Bebek solunumunun normal olduğunda emin olmak için bir pediatriste teslim edilir.


NORMAL DOĞUM


Rahim ağzı 10 cm açılır ve bebeğin başı doğum kanalına girer ve ağrılarla kanalda ilerlemeye devam eder. Bebeğin başı doğum kanalında ilerleyip saçları artık dışarıdan perine bölgesinden görünmeye başlar. Doktor doğum kesisini (epizyo) yapmak için öncelikle bir enjektör ile kesinin yapılacağı perine bölgesine lokal anestezi uygulamaktadır. Lokal anestezi ardından ağrılarla eş zamanlı olarak doğum kesisi ( epizyotomi) uygulanmakta. Ağrılarla eş zamanlı olarak kontrollü yapılan ıkınma ile bebeğin başı çıkartılır. Yüzü yere bakarak doğan bebeğin başı çevrilerek önce ön omuzu, sonra arka omuzu kurtarılır ve doğumun ikinci evresi tamamlanır. Bebeğin doğumunun ardından göbek kordonu klampe edilip kesilir. Doğumun üçüncü evresinde bebeğin eşi (plasenta) çıkartılır. Doğum kesisi (epizyo) doktor tarafından dikilerek tamir edilir. Normal doğum süreci böylelikle tamamlanmış olur.